3 YAŞ ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

08.09.2019
797
A+
A-
3 YAŞ ÇOCUK PSİKOLOJİSİ
sasoftmedia

Küçük çocuklar için en kritik yaşlardan biri olan üç yaş, onların kendilerini anlayıp, hayaller kurdukları ve bağımsızlıklarını ilan ettikleri bir yaştır. Özellikle kendi isteklerinin gerçekleşmesi konusunda ailesine karşı inatçı bir tutum içerisinde olurlar.

Bebeklikten çocuk olmaya adım atılan bu yaşta, yürümeye ve konuşmaya başlamış olan çocuklar çevrelerine bağımlı olmak istemezler. Araştırmak ve ellemek istediklerinden kısıtlamaya karşı reaksiyon gösterirler. Bu süreçte aile ve çocuk arasında çekişmelerin yaşanması çok doğaldır.

3 yaş bunalım dönemi olarak da tanımlanan bu aşamada çocuklar kendi egolarını keşfederler. 3 yaş çocuk psikolojisi açısından önemli olup aileler tarafından çok iyi yönetilmelidir. Çünkü bu aşamanın başarılı ya da başarısız geçmesi çocuğun ileri yaşlarındaki psikolojisine yansıyacaktır.

AİLELERE 3 YAŞ ÇOCUK PSİKOLOJİ İLE İLGİLİ ÖNERİLER

Bu süreçte anne ve babanın çocuğa yaklaşımı çok önemlidir. Özellikle çocuğun psikolojisini anlamak ve ona göre bir davranış sergilemek gerekir.

Kendisine özel bir dünyaya sahip olan çocuğun yapmış olduğu iyi davranışların ödüllendirilmesi, yanlış danışlarda ise sakinliğin korunarak çocuğa davranışının neden yanlış olduğu öğretilmesi gerekir. Özellikle bu süreçte her istediğine evet denilmesi çok yanlıştır. Aileler gerektiğinde de çocuğun isteklerine hayır demelidirler.

Ailenin çocuğa karşı duruşu ne kadar sabırlı, sakin olursa çocuğunda bu zorlu 3 yaş çocuk psikolojisi sürecini atlatması kolaylaşır. Anne ve baban kararlı olması ve birlikte hareket etmeleri önemlidir. Çünkü annenin evet dediğine baba hayır derse çocuğun kafası karışacak ve kolay olana yönelecektir.

Bu süreçte çocuğun ile olan birlikteliği derin bağlar kurması açısından gereklidir. Aile ile birlikte oyun ve aktivite yapması, çocuğu rahatlatacak ve ilişkilerini güçlendirecektir. Özellikle ailelerin sakin ve sevgi ile yaklaşması 3 yaş çocuk psikolojisi açısından gerekli bir durumdur.

Kaynak: https://www.e-psikiyatri.com/3-yas-cocuk-psikolojisi-hakkinda-her-sey

Editör
Editör
Merhaba, paylaşılan yazılar ile ilgili veya başka bir konu hakkında görüş ve önerilerinizi, psikologlarburda@gmail.com mail adresine iletebilirsiniz. Sevgiler...
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.