Ailecek Depresyondayız

03.12.2018
1.428
A+
A-
Ailecek Depresyondayız
sasoftmedia

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmaya göre Türkiye nüfusunun %4.4’ü depresyonda. Tabi ki bu rakamlar sadece kayıt altında olan insanlardan yola çıkılarak oluşturulmuş veriler, bir de eşinin dostunun tavsiyesi üzerine ilaç kullanan, bir problemi olduğunu asla kabul etmeyen, problemi olduğunu kabul etse dahi kendi alternatif tıp yöntemlerini kullanan ve daha nicelerini de bu araştırmaya dahil edebilsek sonuçların oldukça yüksek çıktığını görebilecektik.

Özellikle son yıllarda şu tip örneklerle çok fazla karşılaşmaya başladık: Anne, neredeyse evlendiğinden beri antidepresan kullanıyor, baba büyük ihtimal iş yerinde mobbing (iş yerinde yaşanan yıldırma ve şiddet politikaları) yüzünden her daim stresli ve gergin, yaşadığı şeyin depresyon ya da mobbing olduğunun farkında değil ve böyle hissetmesinin sorumlusu olarak önce eşini sonra da ne yazık ki çocukları görmekte. Çocuklara gelince, iki çocuktan küçüğü okulda davranış problemi gösterdiği gerekçesiyle “hiperaktif bu çocuk” denilerek (özellikle uzman olmayan kişiler tarafından) etiketlenmiş durumda, ailenin bir yol göstereni varsa oyun terapisine devam ediyor, eğer yoksa da üzerine yapışan etiketi ömrü boyunca taşıyıp, bu etikete layık olabilmek için çabalamaya devam edecek. Büyük olan ise, ilk çocuk olarak ailenin tüm ‘deneme-yanılma ebeveynlik’ çabalarına maruz kalmış, sağlıklı atlatılamamış bir kardeş travması, kardeşin evdeki etkin rolüyle birlikte içe kapanma ve tabi ki ergenlik, tüm bunlar bir araya geldiğinde ailecek depresyondayız.

Elbette sizin hayat hikâyeniz bundan çok farklı olabilir. Peki depresyonda olup olmadığımızı nasıl anlayacağız? Bir takım belirtiler mevcut. Bunlar; sinirli olma, konsantre olamama, kiloda değişiklik, ilgisizlik, bitkin hissetme, suçlu hissetme, uykusuzluk, sürekli uyku hali, sürekli mutsuz hissetme gibi durumlar olabilir fakat şunu da unutmamak gerekir ki, sırf bu belirtileri kendinizde gördüğünüzü farz etmiş olmak teşhis için yeterli değildir. En kısa zamanda bir uzmana başvurmak en doğrusu olacaktır.

Gidecek olduğunuz uzman, size sadece ilaç tedavisi uygulayacaksa lütfen danışmanınızı bir daha gözden geçirin çünkü ilaç sadece semptomları tedavi eder, sorunları çözmez. Sorunların çözümü için iyi yetişmiş uzmanlardan terapi almanız gerekir. Tüm bu süreçte ne yazık ki iyi bir danışman”  bulmak da sizin için dikenli bir yol gibi olacaktır çünkü her yanlış seçim, dikenin teninizi çizip kanatması gibi hayatınızda çizikler oluşturacaktır. Yani yardım almaya gittiğiniz yerden daha çok yaralanarak dönmemek önemli.

Her yağmurun sonundan güneşin çıktığı gibi emin olun, sizin güneşinizin de sımsıcak içinizi ısıtacağı günler gelecektir. Yeter ki size bu yolda rehberlik edebilecek doğru insanları hayatınıza alabilin.

Aslı ÇEVİRGEN
Aslı ÇEVİRGEN
Oyun Terapisi - Öğrenci Koçluğu - Tercih Danışmanlığı
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.