psikologlarburda

Çarpıcı Bir Yeni Araştırmaya Göre Doktora Eğitimi Alanların Psikolojileri Çöküşe Uğruyor!

01.07.2018
856
A+
A-
Çarpıcı Bir Yeni Araştırmaya Göre Doktora Eğitimi Alanların Psikolojileri Çöküşe Uğruyor!
sasoftmedia

Doktora öğrencisi olmak hiç ama hiç kolay bir iş değil, bunu sadece yaşayan bilebilir. Bu zorlu sürecin kişiler üzerindeki psikolojik etkilerine ışık tutan bir araştırma, bilimdünyasında büyük yankı uyandıran sonuçlar ortaya çıkardı.

Gelin bilim dünyasının bir süredir odağında olan o araştırmanın detaylarına bakalım birlikte.

Doktora eğitimini tamamlayabilmenin fedakarlık gerektiren bir iş olduğu kesin.

Zorlu konular üzerinde günlerinizin önemli bir bölümünü harcayıp, zaman zaman insanlıktan soyutlanmanızı gerektirecek kadar emek isteyen bir süreç. Akademik bilgilerin en ücra köşelerine kadar ulaşmanızı gerektiren doktora eğitimi, bu bakımdan doğası gereği herkese göre bir iş değil.

Araştırmaya göre, bu zorlu süreç doktora öğrencilerinin psikolojilerini adeta yerle bir ediyor.

Nitekim her iki doktora öğrencisinden birinin ciddi stres problemleri yaşadığı, her üç doktora öğrencisinden birinin ise psikiyatrik bozukluk yaşama riskinde olduğu ortaya çıkarılmış.

Bu değerler öylesine yüksek ki, doktora öğrencileri, yüksek eğitim düzeyine sahip insanlara kıyasla bile 2.5 kat daha fazla risk altındalar.

Bunlar üniversite mezunu çalışanları ve üniversite öğrencilerini kapsayan gruba kıyasla çok daha kırılgan psikolojilere sahip oldukları anlamına geliyor.

Özellikle akademik kariyer kovalarken, kişilerde kariyerleri üzerinde çok minimal düzeyde kontrole sahip oldukları algısının oluştuğu ortaya çıkarılmış.

Ayrıca akademik bir kariyerin sunabileceği iş imkanları çok geniş yelpazede olmadığından başarılı olma ihtimali hayli düşük. Bunun farkında olup pes edenlerdeyse de, pes etmenin ve yenilmenin verdiği başarısızlık hissi olumsuz sonuçlara yol açıyor. Yani neresinden tutarsanız tutun, elde kalan bir durum.

Bununla birlikte aileden, arkadaşlardan ve genel olarak tüm insanlardan bir miktar uzaklaşmak zorunda kalmak da durumu daha da kötüleştiriyor.

Süpervizörlerin öğrencilerden üzerinde çalıştıkları işleri dışında bir hayatlarının olmamasını ve kendilerini tamamen buna adamalarını istemeleri bunda önemli bir etken. Süpervizörlerin kariyerinizin önünü açması veya sırf sizi sevmediği için sonsuza kadar kapaması mümkün, dolayısıyla bu durum kontrolün sizde olmadığı düşüncesini beyninize kazıyor.

Doktora eğitiminin bu zorlu ve bazıları için de karanlık olan tarafı, yeni ortaya çıkan bir durum değil.

İnternette doktora öğrencilerinin etrafında toplandığı pek çok oluşum var. Tumblr’da bulunan “Academia is killing my friends” (Akademi arkadaşlarımı öldürüyor) sayfası bunun bir örneği. Bu blogda, doktora öğrencilerinin yaşadığı pek çok sıkıntının yanı sıra nasıl psikolojik işkenceye uğradıklarına dair hikayeler de yer alıyor.

Anlayacağınız bu araştırma, akademik kariyerlerde öğrencilerin yaşadıkları problemleri su yüzüne çıkarıyor.

Fakat bu durumun, dünya çapında bu konuda bir şeylerin değişmesine öncü olacağını umut edenlerin sayısı maalesef hala az. Bakalım ilerleyen günlerde yankıları nasıl devam edecek, bekleyip göreceğiz…

ETİKETLER:
Psikologlar Burda
Psikologlar Burda
Huzurlu bir yaşamın başlangıcı...
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.