Çocuklarda kekemelik veya hızlı konuşmaya dikkat!

04.04.2019
1.778
A+
A-
Çocuklarda kekemelik veya hızlı konuşmaya dikkat!
sasoftmedia

Kekemelik, artükilasyon bozukluğu, hızlı-bozuk konuşma gibi sorunlar akademik başarıyı etkiliyor.

Kekemelelik, artükilasyon bozukluğu, hızlı-bozuk konuşma gibi sorunların akademik başarıyı etkilediğini belirten uzmanlar, erken müdahalenin önemine işaret ediyor. Dil ve konuşma bozukluklarının kendiliğinden geçmesinin mümkün olmadığını kaydeden uzmanlar, ara dönemin bir fırsat olarak değerlendirilmesini tavsiye ediyor.

DÜŞÜK NOTLARIN SEBEBİ İLETİŞİM SORUNLARI OLABİLİR

Yoğun bir okul dönemi sonrası, genel bir değerlendirme niteliği taşıyan karnelerin aileler tarafından büyük bir ilgiyle beklendiğini ve alınan notların tüm bu sürecin sonucu olarak değerlendirilmektedir

Notlardaki düşüklük ise okula karşı ilgisizlik, çalışma istediğinin bulunmaması, öğrenme de güçlük veya dikkat sorunları olarak yorumlanabilmektedir. Fakat notlardaki düşüklüğün sebebi bireyin okul içerisinde yaşadığı iletişim güçlüklerine bağlı da olabilmektedir. Bu güçlükler kekemelik, artikülasyon bozukluğu, hızlı-bozuk konuşma ve disleksi gibi çok çeşitli dil ve konuşma bozuklukları temelli olabilir.

Bu sorunların bireyin okul içi etkin iletişim kurmasına engel olduğunu ve akademik başarının düşük olmasına neden olabildiğini ifade eden İbrahim Yaşa, “Bu nedenle karne başarısındaki düşüklüğün okul, ders ve öğrenci bağlamında genel bir bakış açısı ile değerlendirilmesi oldukça önemlidir” dedi.

SORUNUN KENDİLİĞİNDEN ÇÖZÜLMESİ BEKLENMEMELİ

Sınıf içerisinde konuşurken takılan, belli sesleri telaffuz etmekte güçlük çeken, okuma ve yazmada, sembol tanımada sorunlar yaşayan veya konuşması arkadaşları ve öğretmeni tarafından anlaşılmayan çocuğun okul içi başarısı ve performansının yüksek olmasının beklenmemesi gerekmektedir

Sürece bırakılan, yaş ilerledikçe geçmesi beklenen ve basit olarak algılanan dil ve konuşma sorunları akademik başarısızlığın en büyük nedeni olabilmektedir. Bu ve benzeri sorunları yaşayan birey, bulunduğu ortamdan uzaklaşma, sınıf içi etkin ders katılımında bulunmama, kendini ifade etmekten ve yanıt vermekten kaçınma, bildiği halde sorulara yanıt vermeme gibi çeşitli iletişimsel güçlüklere dayanan davranışlar gösterebilmektedir. Bu tür davranışlarda bulunan bireyin karne başarısındaki düşüklüğün sebebi gerekli uzman işbirliğinde değerlendirilmesi gerekmekte ve sürece yönelik müdahale gerekebilmektedir.

TATİL DÖNEMİ BİR FIRSAT OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ

Karnelerdeki başarısızlığın öğretmen, aile ve öğrenci bağlamında değerlendirilmesi gerekir. Yaşa, bu süreçte görülen dil ve konuşma bozuklukları temelli ortaya çıkan iletişimsel güçlüklerin çözümü için ara dönem tatilinin bir fırsat olarak değerlendirilip ailelerin gerekli uzman desteğine başvurmalarının oldukça önemli olduğunu vurgulamak gerekir.

Kaynak:https://www.e-psikiyatri.com/cocuklarda-kekemelik-veya-hizli-konusmaya-dikkat-64467

ETİKETLER:
Yaprak GÜLMEZ
Yaprak GÜLMEZ
➡Çocuk, Ergen ve Yetişkin Bireysel Terapi ➡Oyun Terapisi ➡Zeka ve Dikkat Testleri 👇Randevu ve bilgi için :0 554 388 31 76 ✉: yaprakglmz@gmail.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.