En Mutlu Olduğun An Nedir Çocuk?

08.08.2018
1.556
A+
A-
En Mutlu Olduğun An Nedir Çocuk?
sasoftmedia

Geçenlerde İnternette bir video izlemiştim, belki sizler de denk gelmişsinizdir(Videoyu en sonda link olarak paylaşacağım) Önce anne-babalara şu soru soruluyor:’Çocuğunuzla en mutlu olduğunuz anınız hangisidir?” Anne babaların cevapları şöyle: ‘Okul alışverişi yaptığımızda’, ‘Avm’ye götürdüğümde’. ‘Akülü araba aldığımda’. ‘Lunaparka gittiğimizde’. Tablet aldığımda’. Daha sonra ailelere çocuklarının aynı soruya verdiği yanıtlar izletiliyor. Sizce çocuğunun verdiği cevabı doğru bilen çıkmış mı? İçimizden belki bir kaçımızda çıkar bilemiyorum ama videoda çıkmıyor. Kendi çocuklarının cevaplarını izlerken gözleri yaşarıyor anne-babaların, şaşırıyorlar. Peki onları şaşırtan ne olabilir?

Çocukların cevapları ise şu şekilde: ‘Bi keresinde yemekçilik oynamıştık’ . ‘Babamın karnında zıpladığımda’. ‘Sarılarak film izlediğimizde’. ‘Kartopu oynadığımızda’. ‘Ormanda saklambaç oynamıştık’. Evet çocuklar masum doğal içtenler. Bunu biliyoruz peki o zaman neden bu cevaplara şaşırıyoruz? Bu videoyu izlerken bu sorunun bana sorulduğunu düşündüm ve aklıma gelen ilk şeyi söylüyorum:Annemle ayaklarımızla tekerleme söyleyerek oynadığımız bir oyun. Bir de annemin saçlarıyla kuaförcülük oynardık. Peki nasıl oluyor da yıllar önce yaşanmış kısacık bir an böyle bir soruyla zihnimin vitrinine geliveriyor?Ben neden kuaförcülük oyununa yada o tekerlemeye şaşırıyorum? Cevabı basit: Sevgi ve emek. O an belki çok uzun değil belki pahalı,ışıklı janjanlı düğmeleri olan oyuncaklar yok ama sevgi var kahkaha var paylaşmak var. Çocuğumun zekasını nasıl geliştiririm derdi olmadan, aman oyuncağı alsın sussun demeden değer vererek söylenmiş birkaç söz, geçirilmiş dakikalar var. Bu belki sarılma olur,belki gülümseme,ve belki benim hikayemdeki gibi bir tekerleme yada oyun.Ne olduğu değil nasıl olduğu önemliymiş meğer. İlla pahalı oyuncaklara, çok ilginç mekanlara gerek yokmuş, bir kutuyla, bir poşetle belki bir çubuk yada telle oynanan bir oyun,birkaç şarkı yada tekerlemeyle kalplerde yer etmek çok kolaymış meğer.
Aslında sadece anne-baba-çocuk arasında değil tüm insanlar için geçerli değil midir bu? Yüreğine dokunmak!Ben de dahil kaçımız bu söz üzerine düşünmüşüzdür? Off of.. Ne güzel bir söz ne anlamlı bir söz. Tam da bu söz açıklıyor aslında anlatmak istediklerimi. Yüreğine dokunabiliyorsan ayakkabı boyayan bir çocuğun, tekerlekli sandalyede umutla bakan bir gencin, endişeli bir annenin, ninni isteyen bir bebeğin yada susuz kalmış bir köpeğin ne mutlu sana.Bunları yazıyor olmam herşeyi doğru yaptığım anlamına gelmiyor tabi,ben de dersler alıyorum elbette.
Her gün bir canlının yüreğine dokunabilmemiz dileğiyle.
Anlam arayan herkese sevgiler.

Not: Videoda çocukların verdiği cevaplarda dikkatimi çeken şey genelde anne-babayla kurdukları bir oyun olması.Ama bu başka bir boyut,oyunun öneminden başka bir yazıda bahsedebilirim.

Meltem Yücel Karadağ
Meltem Yücel Karadağ
📌Psikopedagojik Değerlendirme 📎Bebek&Çocuk Gelişim Takibi 📌Bireysel Danışmanlık 📎Psikolojik Testler 📎Çocuk&Ergen&Aile Danışmanlığı 📞 0533 916 35 03
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.