Hafızayı güçlendirmenin 15 yolu

02.09.2018
1.004
A+
A-
Hafızayı güçlendirmenin 15 yolu
sasoftmedia

Uzun ve kısa dönem hafızanızı güçlendirmek ve alzheimer gibi hastalıklara karşı rahatça uygulayabileceğiniz 15 ipucu.

1. MOZART DİNLEYİN

Araştırmalar klasik müzik dinlemenin hafızayı güçlendirdiğini gösteriyor.

2. GÜLMEYE VAKİT AYIRIN

Gülmek stresi arttıran kortizol seviyenizin azalmasını sağlar ve bu da hafızanızı güçlendirir. Stresi azaltan şeyler hafızanın güçlenmesine yardımcı oluyor.

3. YENİ BİR DİL ÖĞRENİN

Yeni bir dil öğrenmek beyninizin daha işlevsel olmasını sağlayacaktır.  Sürekli yeni şeyler öğrenen beynin bunları hafızaya alma kapasitesi artacaktır.

4. DERİN NEFES ALIN

Derin nefes almak meditasyon etkisi yarattığından hipokampusun (beynin hafızayla ilgili bölümü) büyümesini sağlayacaktır. Bu da hafızanın güçlenmesi demek.

5. TELEVİZYONU KAPATIN

Araştırmalar özellikle ileriki yaşlarda televizyon izleme seviyesinin alzheimerla direkt bağlantısı olduğunu gösteriyor. Televizyonu kapatıp başka aktivitelerle uğraşmak hafızanızı güçlendirebilir.

6. SPOR YAPIN

Spor yapmak beyin aktivitelerinizi yüzde 40 oranında arttırır.

7. İYİ UYUYUN

Uyku sırasında üretilen amiloidler beynin korunmasını sağlıyor. Dolayısıyla iyi uyumak ileriki yıllarda beyin fonksiyonlarınızın korunmasına yardımcı olacaktır.

8. DANS KURSLARINA KATILIN

Dansın hem belirli kurallar hem yaratıcılık barındırması beyin aktivitelerini hızlandırıyor. Ayrıca dansın kendisi de bir spor işlevi gördüğü için kan akışını hızlandırıp beyne daha fazla kan gitmesini sağlıyor.

9. MÜZİK ALETİ ÇALIN

Araştırmacılar 10 yıldan fazla müzik çalan insanlarla, az çalanlar ya da hiç çalmayanların beyin aktivitelerinde farklılıklar gözlemlemiş. Bu bulgulardan yola çıkarak müzik yapmakla, olayları hafızaya kaydetmek arasında doğrusal bir ilişki tespit etmişler.

10. BİBERİYE KOKLAMAK

Britanya Psikoloji Grubu tarafından yapılan bir araştırmaya göre biberiye yağı koklamak hafızayı güçlendiriyor.

11. YAZI STİLİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Beyni yeni şekillere maruz bırakmak onun işlevinin artmasını sağlıyor.

Bilgisayardaki belgelerin yazı stillerini değiştirdiğiniz de ilk başta çok zorlanacaksınız ama zamanla beyniniz yeni bir görüntüye daha alışıp güçlenecek.

12. MASA OYUNLARINA ÖNEM VERİN

Satranç veya go gibi oyunlar beynin sınırlarını zorladıkları için beyin fonksiyonlarının artmasına yardımcı oldukları belirtiliyor.

Yararlı olduğu bilinen bu oyunların yanı sıra dışarıdan yardım alınmadan oynanan masa oyunlarının da (monopolly, scrabble vs.) hafızanın güçlenmesine yardımcı olduğu tespit edilmiş.

13. ÖRGÜ ÖRMEK

Sakinleştirici etkisi olduğu belirtilen örgü örmek, bahçe işleriyle uğraşmak gibi günlük aktiviteler, bir süreci temsil ettiği için hafızanın güçlenmesini sağlar.

14. NİTELİKLİ OKUMA YAPIN

Kitap okumanın hafızayı güçlendirdiği belirtilse de aslında hafızayı gerçekten güçlendiren şey nitelikli okuma yapmak.

Sadece roman okumaktan ziyade makalelerin üzerine düşünme imkanı sağlayacağı için beyin açısından daha yararlı olacağı ifade ediliyor.

Çok kitap ya da makale okumaktan ziyade görece daha az okuyup, bunların üzerinde daha çok düşünmek hafızanızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

15. SOSYALLEŞİN

Araştırmalar sosyal hayatında aktif olan insanların hafızalarının daha güçlü olduğunu ve alzheimera yakalanma risklerinin azaldığını gösteriyor.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/galeri/saglik/hafizayi-guclendirmenin-15-yolu,8HeOquAtLEGXn4SN8IHLOg/Fu0Utv55CkehBvjWzrvdGw

Psikologlar Burda
Psikologlar Burda
Huzurlu bir yaşamın başlangıcı...
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.