psikologlarburda

HAYATIN ZORLUKLARINA KARŞI DAYANIKLI OLMANIN YOLLARI

30.06.2018
1.072
A+
A-
HAYATIN ZORLUKLARINA KARŞI DAYANIKLI OLMANIN YOLLARI
sasoftmedia

Hepimizin hayatında zor zamanlar olmuştur; biten ilişkiler, sevilen bir aile üyesinin ani kaybı, işten çıkarılmalar ya da yaşanan ekonomik güçlükler her biri hayatın doğal süreçlerinin bir parçasıdır aslında.

Bazı kişiler bu tür zorluklarla karşılaştıklarında kendilerini çabucak toparlayıp hayatlarına kaldıkları yerden devam ederken bazıları içinse yaşanılanlarla başa çıkabilmek çok daha zordur.

Ya kendilerini depresyonun karanlık denizlerinde bulurlar ya da isimlerinin önüne kalın harflerle “mağdur” sıfatını gönüllü olarak ekler ve hayatlarını buna göre sürdürürler.

APA ( American Psychologcal Association) psikolojik dayanıklılığa etki eden faktörleri şu şekilde tanımlar:

  • Kişinin kendisini seven, güvenen, cesaretlendiren bir destek mekanizmasının olması
  • Kişinin akılcı planlar yapabilmesi ve bu planları uygulayabilmesi
  • İletişim ve problem çözme yeteneklerinin gelişmiş olması
  • Güçlü duygu ve dürtüleri yönetme kapasitesi
  • Olumlu bir kendilik algısının olması ve olaylarla başa çıkma mekanizmasına duyulan güven

Psikolojik olarak dayanıklı bireylerde ortak kişilik özelliklerine baktığımızda;

  • Toplumun genelinden daha iyimser olma eğilimindedirler
  • Karşılarına çıkan seçenekleri daha iyi analiz edip değerlendirirler
  • Değişimin yaşamın bir parçası olduğunu ve hayatın her zaman planlandığı gibi gitmeyebileceğini kabul ederler
  • Değiştirebilecekleri şeylere enerji harcarlar
  • Başkalarının kendilerine yardımcı olmasına açıktırlar

Peki psikolojik dayanıklılığımızı arttırmanın yolları nelerdir gelin birlikte bakalım;

Hatalarınızdan ders alın ve kendinizi sürekli gelişime programlayın.

Yaşamda karşılaştığınız zorlukları birer felaket yerine yeni öğretilere imkan sağlayan deneyimler olarak algılamak psikolojik dayanıklılığımızı artıracaktır. Zor zamanların yaşamın doğal bir parçası olduğunu kendimize hatırlatırsak başımıza gelen felaketler için birilerini ya da kendimizi suçlamayı seçmek yerine enerjimizi olayları düzeltmeye harcayabilir, eskisinden daha kuvvetli olarak bu zamanları atlatabiliriz.

Hayatınızda sizi destekleyen insanlar olsun…

Zor zamanlarınızda sizi destekleyen, yanınızda olan kişilerden oluşan bir destek mekanizmanızın olması psikolojik dayanıklılığımızı arttırmak için çok önemlidir. Yeni arkadaşlar edinin, grup aktivitelerine dahil olun, derneklere üye olun, en önemlisi ihtiyacınız olduğunda yardım istemeyi atlamayın.

“Neden” yerine “Nasıl” diye sorun…

Zihninizdeki soru kalıplarını “neden” yerine “nasıl” olarak güncelleyin. Başımıza gelen kötü olayların çoğunlukla mantıklı bir açıklaması yoktur ancak yine de “neden” diye sormaktan kendimizi alamayız ve bu yanıtı olmayan sorular zamanla içinden çıkılmaz bir öfkeye, kendini suçlamaya ve depresyona dönüşür. Düşünce sistemimizi bu tür olaylarla “Nasıl” başa çıkabileceğimize odaklarsak çok daha üretken bir zihin yapısına ve kendimize olan saygımızın artmasına neden olur.

Duygularınızı kontrol etmeyi öğrenin.

Öfke, üzüntü, korku gibi kuvveti duygular çevremizde olup biteni net olarak görmemize ve doğru kararlar vermemize engel olur. Psikolojik dayanıklılığı yüksek kişiler duygularını yönetmeyi ve dikkatlerini yapıcı aktivitelere yönelterek kendilerini çok daha sağlıklı bir şekilde ifade etmeyi bilirler.

Düşündüğünüzden daha güçlüsünüz!

Psikolojik olarak dayanıklı kişiler başlarına gelen problemleri çözebilecekleri konusunda kendilerine daha çok güvenirler. Kendine güven yaşanılanları nasıl anlamlandıracağımız hakkında büyük fark yaratabilir. Bunun için yapılabilecek en iyi yöntemlerden bugüne kadar karşılaştığımız tüm zorlukları yazmaktır. Ölüm gibi büyük kayıplardan birinin size söylediği, sizi inciten ufak bir söze kadar eminiz ki yazacak birçok şey bulabilirsiniz. Böylelikle geçmişte bu tür durumlara gösterdiğiniz tepkileri açıkça görebilir ve bundan sonraki olaylara çok daha yapıcı yaklaşabilirsiniz.

Psikologlar Burda
Psikologlar Burda
Huzurlu bir yaşamın başlangıcı...
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.