İçimizdeki Karanlık Şehirlerin Arka Sokakları

23.09.2018
1.444
A+
A-
İçimizdeki Karanlık Şehirlerin Arka Sokakları
sasoftmedia

Rüyalarımda zaman zaman; dişlerimin kırılıp döküldüğünü, parçalara ayrıldığını görürüm. Üstelik her seferinde aynı rüyayı görmek de tuhafıma gider. Durdum düşündüm neden hep aynı rüyayı görüyorum? Bedenim, ruhum bana bir mesaj vermeye mi çalışıyor? Sonra bu çağrıya kulak vermeye karar verdim. Bulduklarıma çok şaşırdım.

Önce “Diş” kelimesinin aklıma ilk getirdiği şeyi düşündüm. “Sağlamlık” kelimesi hiç tereddütsüz dökülüverdi. Sonra ipin ucunu bir tuttum ki sormayın beni nerelere götürdü. Meğer o dişler kendimi küçük bir kız çocuğu gibi savunmasız ve güvende hissetmediğimde dökülen benliğimmiş. Kendimle mücadelemmiş… Korkularım, kaygılarım bilinçaltımın sansüründen ancak dişlerin dökülmesi yoluyla gün yüzüne çıkabiliyormuş.

İçimizdeki şehirlerin arka sokakları karanlık. Belediye daha oralara sokak lambası koymamış, hiç çalışmıyor bu belediye. Her insan biraz sır, biraz dipsiz kuyu… Rüyalarımız da bu dipsiz kuyuda neler var neler yok şifreli mesajlarla bize iletmeye çalışan isimsiz şövalyeler. Altta bir yerde sizi huzursuz eden bir şeyler olduğunu bir şekilde bildiğiniz ama ne olduğunu kestiremediğiniz anlarda rüyalarınıza bir göz atın dostlarım. Size bambaşka sansürlerle, gizli kapaklı şifrelerle ne anlatılmak istendiğini keşfedin.

Sigmund Freud’un bir dönem hastası olan Elizabeth Von R. Serbest Çağrışım Yöntemi’ nin günümüze gelmesine ışık olan bir isim. Yukarıda bahsettiğim karanlık sokaklarımıza sokak lambasını dikmemizi sağlayacak yöntemlerden bir tanesi de Serbest Çağrışım Yöntemi’ dir. Bu yöntemde hiçbir engelleme, yargılama olmaksızın zihni serbest bırakmak, akla gelenleri bir sel gibi, geldiği şekliyle, olduğu gibi bırakmak ve bizi götürdüğü yere hayretle bakakalmak suretiyle kendi dehlizlerimizde keşfe çıkmak mümkün görünüyor. Çok uzun cümle kurdum kendim de iki kere okumak zorunda kaldım. Kesin arka karanlık sokaklardan çıkıp gelen bir cümle bu.  İncelemek lazım.

İnsanoğlunun yapıp yapabileceği en güzel, en heyecanlı ve en zorlu yolculuğun kendi şehrinde, bilmediği yönlerini keşfetmek olduğunu düşünüyorum. Bu heyecanlı yolculukta keşfettiklerinize hem çok şaşıracak, hem de kendinizi tanımanın tadına bir kere vardıktan sonra bir daha bırakamayacaksınız. Herkese iyi yolculuklar diliyorum ; )

Asena Merve ERGUN
Asena Merve ERGUN
**Çocuk, Ergen ve Yetişkin Terapisti **İşitme Engelli Bireyler Terapisti **Cinsel Terapist Uzman Klinik Psikolog Bilgi ve randevu için: 05360570790 merveergun@msn.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.