KANSER HASTALARININ PSİKOLOJİSİ

30.09.2019
1.476
A+
A-
KANSER HASTALARININ PSİKOLOJİSİ
sasoftmedia

Kanser hastası olduğunu öğrenmek elbette ki herkes için çok zor bir durum. Bu durumla karşı karşıya kalan bir kişi birçok ruh hali içerisine girebilir. Hastaların teşhis ve tedavi sürecine verdikleri tepkiler her ne kadar farklı olsa da birçok hastada inkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme gibi evreler yaşanır. Ancak bu evrelerin hepsi her kanser hastasında görülmeyebilir. Bazen bir hasta sadece bir dönemi de yaşayabilirken, dönemlerin yaşanma sırası da hastadan hastaya değişebilir. Kanser hastalarının sıklıkla yaşadığı 5 psikolojik evreyi şöyle sıralayabiliriz.

İnkar evresi

Her kanser hastası tanıyı ilk aldığında bazı evrelerden geçer. Çoğunlukla tanıya verilen ilk tepki, inkardır. Hasta, kanser tanısını aldığına inanamayabilir, inanmak istemez veya inanmakta zorlanır. İnsanların kanser olduklarını kabullenmeleri gerçekten zor olur. Bu nedenle kanser tanısı alan herkes önce bir şok yaşar.

Öfke evresi

İnkar evresinden sonra hastalar öfke evresine girebilir. Kendilerini sürekli ‘neden ben?’ derken bulabilir. Hastaların çevrelerindeki insanlara kızgın olmaları, onlara karşı öfkeli davranmaları, sağlıklı insanları kıskanmaları da mümkün. Bu dönemde hastalıklarına çeşitli nedenler bulabilir. ‘Akrabalarım beni çok üzdü, o yüzden kanser oldum’ vb.

Pazarlık evresi

Öfkenin ardından kanser hastalarının yaşadığı bir diğer evre de pazarlık evresi. Bu dönemde kişiler kendilerini hastalıkla hesaplaşırken bulabilir. ‘Sigarayı bıraktığım için, kanseri yeneceğim‘, ‘Bu hastalığı kendime ben getirdim, ben ortadan kaldıracağım’ gibi şeyler düşünebilir. Bu dönem hastalığın kabullenilmesini kolaylaştırabilir ve hastanın tedaviye uyumunu artırabilir.

Depresyon ve keder evresi

Pazarlık döneminden sonra hastalar depresyon ve keder evresini yaşayabilir. Tedavinin başlamasından bir süre sonra hastalar hastalıklarının varlığını inkar edememeye başlar. Ameliyat süreci ve tedavi almak hastaların günlük hayat düzenlerini ciddi bir biçimde değiştirir. Bu nedenle hastalar kendilerini umutsuzluk ve çaresizlik içinde bulabilir.

Kabullenme evresi

Depresyon evresinden sonra kabullenme evresi başlar. Bu evrede hastalar kendilerini ne üzgün, ne de kızgın hisseder. Kabul etmek, umut etmekten vazgeçmek anlamına gelmez. Bu döneme geldiklerinde hastalar, tedavilerine dört elle sarılır ve psikolojik olarak değişerek süreci kabul ederler.

Kaynak: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/kanser-hastalarinin-psikolojisi-nasil-degisir

Editör
Editör
Merhaba, paylaşılan yazılar ile ilgili veya başka bir konu hakkında görüş ve önerilerinizi, psikologlarburda@gmail.com mail adresine iletebilirsiniz. Sevgiler...
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.