psikologlarburda

Neden Kabus Görürüz?

09.02.2019
2.238
A+
A-
Neden Kabus Görürüz?
sasoftmedia

Bazı dönemlerde yoğun bir şekilde kâbus görebiliriz. Kabuslarda en sık rastlanan ortak özellik, bir durumdan kurtulmak için uçma isteğidir. Burada insan ürkme, kavga, kaçma korkusuna verilen bedensel tepkileri gösteriyor gibi görünse de, çoğunlukla kişi teslim olmadan önce uyanır. Teslim olma durumu çok kolay değildir. Uyandığında kaçabildiğini gören kişi rahatlar.

Peki Neden kabus görürüz?

  • Yoğun duygulara ait çocukluk duyguları; bu tarz rüyalarda genellikle bir yerlerde kayboluruz, anne karnından itibaren, küçükken yaşadığımız insanlara ve onlardan aldığımız duygularla ilgili anılara işaret eder.
  • Bazen çocuklukta yaşanılan temel ihtiyaçlar (güven, beslenme, barınma, sevgi, sıcaklık gibi) tam anlamıyla karşılanmamışsa, onları tatmin etmek adına, kabuslar bastırdığımız öfkemizi gün yüzüne çıkarmak için işbaşındadır.
  • Gelecek korkusu, rüyalarda saldırganlık, cinsellik, değişim ve büyümekle ilgili semboller üzerinden su yüzüne çıkmaya çalışır.
  • Ölüm korkusu, hastalık korkusu gibi endişeler yaşayanlar da kâbus görürler. Daha çok köklü değişiklikler ya da doğal afetler şeklinde kendini gösterirler.
  • Tekrarlayan rüyalar ise, korkularımızı ve endişemizi bize anlatmaya çalışıyordur. Rüyada tekrar eden durumlar farklılık gösterebilirler. Rüyanın gerçekleştiği ortamın hep aynı olması, rüyadaki karakterlerin aynı olması ya da rüyanın konusunun hep aynı olması gibi… Rüyalarınızı fark etmeye başladığınızda, endişelerinizde ve tutumlarınızda değişiklikler ve sürekli aynı sonucun alınması durumu sona erer.
  • İçsel benliğimiz, hayatımızı iyileştirmek için ihtiyaç duyduğumuz şeyin yönlendirici olacağını, ama aynı zamanda geri bildirim yaparken de daha olumlu olacağını bilir. Dış benlik ise kendine ve doğru koşulları oluşturma yeteneğine daha fazla güven duyacaktır. Rüyanın görevi, hem kişi için neyin doğru olduğunu bulmak, hem de daha geniş çaplı bir düzlemde en faydalı eylemin ne olduğunu önceden tahmin etmektir.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere…

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz nefesleterapi@hotmail.com mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram ve Facebook hesaplarımı takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: https://www.uplifers.com/bu-kabuslarin-bir-anlami-olmali-neden-kabus-goruruz/#ixzz5f1fcZEaZ

Psikologlar Burda
Psikologlar Burda
Huzurlu bir yaşamın başlangıcı...
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.