POZİTİF İLETİŞİM SAĞLAMAK

08.10.2019
2.243
A+
A-
POZİTİF İLETİŞİM SAĞLAMAK
sasoftmedia

İnsanların ve kurumların iyiden çok, kötüye daha şiddetli tepkiler göstermeleri ya da çoğunun sorunlarla ve güçlüklerle boğuşmaları nedeniyle, pozitif iletişimin uygulanması, zor bir hal almaktadır. Pozitif ifadeler kullanarak konuşmak, pozitif iletişim kuran liderlerin uyguladıkları bir yöntemdir.

Eleştiriciliği ve negatifliği minimize etmek ve pozitif geri bildirimlerde bulunmak, iletişimin olumlu yanlarını etkili kılabilmektedir. Liderlerin örnek teşkil etmelerinin, kurumlarda bu tür sonuçlar elde edilmesi konusunda oldukça etkili olması nedeniyle, kullanılan iletişim yöntemleri de ayrı bir önem kazanmaktadır.

İletişim kurarken ciddi bir tavır takınmak, liderlerin pozitif konuşmaları sırasında kullanmak zorunda oldukları bir özelliktir. Güvenilmez tavırlar ya da mantığa aykırı gibi görünen yorumlar, aksi izlenimler uyandırırlar.

Pozitif ve negatif yorumların oranındaki denge, ekibin motivasyonunun muhafaza edilmesi açısından önemlidir. Çok fazla pozitiflik, kayıtsızlığa yol açabilirken, çok fazla negatiflik de, savunmacı tavırlara ve içe kapanmaya neden olabilmektedir.

Kurumlarda pozitif iletişimin sağlanması için, liderlerin örnek teşkil etmelerinin yanısıra, iki özel strateji daha mevcuttur. Kendini en iyi şekilde tanıma tekniği ve destekleyici iletişimden faydalanma.

Kendini En İyi Şekilde Tanıma Tekniği

İnsanlar başkalarından geri bildirim aldıklarında, en kötü yorumlara ya da negatif bilgilere odaklanmaya meyilli olurlar. Öte yandan , kendini en iyi şekilde tanıma sürecinin temeli, pozitif geri bildirim almaya dayanır. Bu, bireylerin yeteneklerinin yanısıra, en üstün özelliklerini de ortaya çıkarma çalışmasıdır.

Bu teknik, insanları pozitif iletişim kurmaya teşvik ederek, güçlü yanlarını ve pozitif iletişim kurmaya teşvik ederek, güçlü yanlarını ve pozitif özelliklerini keşfetmelerine yarayacak olan süreçte onlara kılavuzluk eder. Kendini tanıma tekniği, Michigan Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir.

Destekleyici İletişimden Faydalanma

Destekleyici iletişim “hataların düzeltilmeleri için eleştirici ya da negatif mesajların iletilmeleri gerektiği anlarda, liderlerin, yapacakları geri bildirimlere pozitif anlamda sıradışı bir gelişme sağlayabilmeleri” demektir.

Tüm geri bildirimler takdir edici, onaylayıcı ve güçlü yanlara odaklı olmak zorunda değildirler. Negatif mesajlar da iletilmek zorundadırlar. Her zaman çeşitli hatalar yapılır ve bunların düzeltilmeleri gerekir. İletişim sürecinde onaylanmayan ifadelere de yer vermek hem gerekli hem de sağlıklıdır.

Kaynakça: Pozitif Liderlik – Kim Cameron(Sayfa 78-83)

Editör
Editör
Merhaba, paylaşılan yazılar ile ilgili veya başka bir konu hakkında görüş ve önerilerinizi, psikologlarburda@gmail.com mail adresine iletebilirsiniz. Sevgiler...
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.