PSİKOLOG KİMDİR? NASIL PSİKOLOG OLUNUR?

03.10.2019
2.336
A+
A-
PSİKOLOG KİMDİR? NASIL PSİKOLOG OLUNUR?
sasoftmedia

PSİKOLOG KİMDİR?

İnsan ve hayvan davranışlarını zihinsel yapı ve süreçlerini gözlem ve deney gibi bilimsel yöntemleri kullanarak inceleyen kişiye psikolog denir. Kendini ilk Psikolog sıfatıyla tanıtan kişi 19. y.y.’da Wilhelm Wundt’dur. Psikoloji, aslında biz insanlar için çok önemlidir. En ufak fiziksel rahatsızlıkta doktora görünürüz, fakat ruhsal bozukluklarımızda hayatımızın düzenini ve işlevselliğini bozana kadar bekleriz. Bunu şu örnek ile pekiştirebiliriz:

Kabuklu bir deniz canlısını düşünün. Büyüyor büyüyor ve kabuğuna sığamaz hale geliyor. Antidepresanlar sizi o kabukta tutarlar. Fakat yapmanız gereken kabuğu kırmak ve bir sonraki aşamaya geçmektir. Bunu da kişisel gelişim ve becerileri arttırarak yapabiliriz. Yani, mevcut durumlar baş edemediğimiz noktaya geldiğinde, var olan becerilerimiz savunma mekanizmalarımız işlevselliğini, işleyişini yitirdiğinde bir uzmandan yardım almamız gerekmektedir.

KİMLER PSİKOLOG OLABİLİR?

Psikolog olmak isteyen kişilerin, sözel yeteneğinin iyi olması gerekmektedir. Sosyal ve temel bilimler ile ilgili, insanlar ile iletişimi iyi ve yardım etmekte çekingen olmayan birisi olmak, kendisiyle barışık, sabırlı, dikkat dağınıklığı olmayan, düzenli ve sorumluluk sahibi kişiler olması gerekir.

NASIL PSİKOLOG OLUNUR?

Ülkemizde son yıllarda oldukça ilgi çeken mesleklerden birisi olan psikologluk mesleği, üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinin psikoloji bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu psikolog olmak için yeterli, psikoterapist olmak için başlangıçtır. Tabi ki her meslekte olduğu gibi psikolog olmak sürekli kendini geliştirmek demektir. Kendini güncel tutmak, eğitimler ve seminerler ile kendini eğitim anlamında doldurmak demektir. Aslında sadece psikoloji bölümü okumak yetmemektedir ve son olarak da farklı hastalar, farklı vakalar tecrübe edinmenizi sağlayacak bunu eğitimler ile birleştirip sizi yaşadığınız ilde ilkler arasına sokacaktır.

Dilerseniz, uzmanlar sayfamıza göz atarak sistemimize kayıtlı psikologları inceleyebilir; eğitimleri, kariyerleri ve hizmetleri hakkındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.    

Editör
Editör
Merhaba, paylaşılan yazılar ile ilgili veya başka bir konu hakkında görüş ve önerilerinizi, psikologlarburda@gmail.com mail adresine iletebilirsiniz. Sevgiler...
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.