Sosyologca Bakış

06.12.2018
1.701
A+
A-
Sosyologca Bakış
sasoftmedia

En rahatsız edici sosyal bilimlerden birisi de ‘sosyoloji’ olsa gerek. Çünkü bir sosyolog objektif olarak bir araştırma yaptığı zaman istenileni değil de olması gerekeni söylemekle yükümlüdür. Yani bir sosyolog toplumda eksik ya da yanlış olan tarafa gözünü diker, onu araştırır, inceler, idealine uygun, olması gereken şekliyle değerlendirir. Eksiklerini ve hatalarını toplumun yüzüne vurmaktan çekinmediği için de tarafsız olan sosyologlar toplum tarafından da pek sevilmezler.

Ancak sosyoloji toplumu yönlendirmek ve manipule etmek için de başvurulabilecek bir bilim olması dolayısıyla da sevilen bir bilimdir. Yani eğer bir sosyal bilim olan sosyoloji ile aranızı iyi tutarsanız toplumu istediğiniz yöne çekmek, onu bazı şeylere inandırmak kısacası kendinizi sürekli alışlatmak zor olmayacaktır.

Peki bu durumda sosyologlar ne yapıyor? Yapılan araştırmalar neden sonuca ulaşamıyor ya da toplum neden her gün bu çürümüşlük içinde daha fazla debeleniyor?

Bu soruların çok kısa bir cevabı var.

‘Dinlemiyoruz.’

Dinlemediğimiz yetmediği gibi bizi eleştiren, yanlışları ve eksikleri göstererek olması gerekeni belirten sosyologları ‘istenmeyen’ olarak işaretliyoruz.

O yüzdendir ki akademide artık topluma ulaşma konusunda bir vazgeçmişlik var. Araştırmalar yapılıyor elbette ama akademisyen ve halk bir arada olmadığı gibi akademisyenin yaptığı çalışmalardan da halkın haberi olmuyor. Çünkü biz ancak ‘magazinel’ kişilerin yazılarını, çalışmalarını dikkate alıyor, ulaşılması kolay olan bu çalışmaları okuyoruz. Aslında akademisyenlerin çalışmalarına ulaşmak da çok zor değil ama her gün televizyonlara, gazetelere çıkan ne dediğinin aslında bilimsel bir karşılığı olmasa da sadece bir şeyler söyleyen bu ‘magazinel’ kişilere ulaşmak çok daha kolay.

Yani zamanında söylediğim gibi bu ülke için, ülke adına konuşan herkes sosyal bilimci, tarihçi, sosyolog, psikolog, iktisatçı hatta ekonomist zannediyor kendisini. Bu bilimlere ömrünü vermiş insanlar ise akademi içinde sıkışmaktan ileri gidememekte.

İşte sitenin editörü sevgili dostum Sami bana bu yazı teklifini sunduğunda da hala öğrenci olmama rağmen bu yüzden kabul ediyorum. Okuru tanıyacak kadar uzun süre köşe yazarlığı ve çeşitli sitelerde yazarlık yapıyorum, biliyorum ki bizler uzun uzun okumayı sevmeyiz o yüzden kısa kesiyorum.

Sosyologların toplumda gereken saygınlığı kazanması ve ‘işsiz’ yaftalamasından önce ne iş yaptıklarının anlaşılması dileğiyle önümüzdeki haftadan itibaren yazılarıma başlayacağım.

Umarım bizler için güzel bir buluşma olur…

Meltem ERDİNÇ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Merve dedi ki:

    Açıklayıcı ve sade olmuş. Alkışlıyorum 💚