TARTIŞMALARI YÖNETMEYİ ÖĞRENİN: “Ben Dili” Nedir?

28.09.2019
1.504
A+
A-
TARTIŞMALARI YÖNETMEYİ ÖĞRENİN: “Ben Dili” Nedir?
sasoftmedia

Kullandığımız dil, konuşmanın akışını ve karşıdaki insanın duygularını önemli ölçüde şekillendirir. Doğru iletişim ve dil ile kolaylıkla yönetebileceğiniz bir tartışma, yanlış iletişim ve yanlış dil kullanımı ile çok daha olumsuz yerlere gidebilir. Özellikle romantik ilişkilerde sıklıkla ufak konularda tartışmak ve bu tartışma sırasında yanlış bir dil kullanmak çiftler için oldukça yıpratıcı olabilir. Konuşmalarda kullandığımız iki tür dil vardır; sen dili ve ben dili. Şimdi bunları yakından tanıyalım.

Konuşurken sıklıkla kullandığımız sen dili (suçlayıcı dil); yargılar, suçlar, eleştirir, karşıdaki insanda direnmeye ve savunmaya geçme ihtiyacına yol açar. Kendinizi ifade edemez, ihtiyaçlarınızı iletemezsiniz.⁠ “Beni ihmal ediyorsun”, “Bencillik yapıyorsun”, “Sürekli telefonla oynuyorsun” gibi…

Ben dili ise karşıdakine suçlu hissettirmez, savunmaya geçmesine sebep olmaz, olumlu iletişimin kapısını açar, kendinizi ifade edebilmenizi sağlar, duyguları karşı tarafa doğru aktarır. Kendimi yalnız hissediyorum”, “İhtiyaçlarımı duyduğunu bilmek istiyorum”, “Kendimi ihmal edilmiş hissediyorum, telefonu bırakman mümkün mü?” gibi… Dikkat etmeniz gereken nokta, ben dilinin karşı tarafa kötü hissettirmeden duyguları iletme amacı taşımasıdır. Yani ihtiyaçlarımızı ifade etmekten geri durmuyor ama karşı tarafı da kırmıyoruz.

Karşınızdaki kişiye “Telefonla oynuyorsun” demek yerine Kendimi ihmal edilmiş hissediyorum, telefonu bırakman mümkün mü?” derseniz karşı taraf savunmaya geçmeyecek ve tartışma tırmanmayacaktır.

Ben diline ait diğer örnekler; Beni üzüyorsun yerine “Üzgün hissediyorum” demek, Yine geç kaldın yerine “Vaktinde gelmen benim için önemli” demek.

Kaynak: https://www.uplifers.com/tartismalari-yonetmeyi-ogrenin-ben-dili-nedir/

Editör
Editör
Merhaba, paylaşılan yazılar ile ilgili veya başka bir konu hakkında görüş ve önerilerinizi, psikologlarburda@gmail.com mail adresine iletebilirsiniz. Sevgiler...
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.