Uyumlu Bir Cinsel Yaşam

03.11.2018
1.095
A+
A-
Uyumlu Bir Cinsel Yaşam
sasoftmedia

Cinsel yaşam ruh ve beden sağlığımızın önemli parçalarından bir tanesi. Sağlıklı bir cinsel yaşam istiyorsanız şu maddeleri ne ölçüde yapabildiğinizi kontrol etmenizde fayda var:

  1. Nefes Kontrolü: Fizyolojik açıdan hızlı, kısa ve sık nefes almak boşalma süresini kısaltıyor.  Yani hızlı ve ritmik bir birleşme sırasında kalp atışlarınızla birlikte nefes alıp verişiniz de hızlanıyor ve vücudunuz otomatik olarak bir an önce sonuca ulaşmaya programlanıyor. Bu durum özellikle erkeklerde erken boşalmaya sebep oluyor. Bu nedenle nefesinizi kontrol etmeyi, daha sakin kalmayı kendinize sık sık hatırlatmakta fayda var.
  2. Egzersiz Yapmak: Egzersizlerinizi günlük olarak ve düzenli bir şekilde yaptığınızda vücudunuz ve ruhunuz daha sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır. Bedensel olarak formda ve zinde hissettiğinizde kendinize olan inancınız artacak ve daha sağlıklı bir cinsel yaşamın kapısını aralayacaksınız. Bununla birlikte düzenli egzersiz yapmak nefes kontrolünü sağlamanızda size yardımcı olacaktır.
  3. Hislere Odaklanmak: Partneriniz ile birlikteyken yaşadığınız duygular ve vücudunuzda olup bitenler hakkında hissettikleriniz arasında önemli bir bağlantı söz konusudur. Olumlu duygularınıza odaklanırsanız vücudunuz olumlu reaksiyonlar vererek size yardımcı olacaktır.
  4. Sakin Kalmak: Düşüncelerimiz davranışlarımızda büyük etkiye sahiptir. Kaygılandığımızda vücudumuz otomatik olarak kendini kitler ve savunmaya hazır hale geçer. Tıpkı vajinismusta olduğu gibi. Bu nedenle kaygı duygunuzu kontrol altına alıp sakinleşmek, derin nefes alarak kendinize olumlu telkinlerde bulunmak da aynı şekilde vücunuzu gevşetecek, partnerinizle olmanın sakinliği ve rahatlığını yaşama duygusu tüm vücudunuza yayılacaktır.

Unutmayın! Cinsel Yaşam düşünce ve duyguların dışavurumudur. Zihnimizde ve ruhumuzda olup bitenler bedenimizde ortaya çıkar..

Asena Merve ERGUN
Asena Merve ERGUN
**Çocuk, Ergen ve Yetişkin Terapisti **İşitme Engelli Bireyler Terapisti **Cinsel Terapist Uzman Klinik Psikolog Bilgi ve randevu için: 05360570790 merveergun@msn.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.