YOGA NEDİR?

01.10.2019
1.483
A+
A-
YOGA NEDİR?
sasoftmedia

Yoga bir din midir?

Yoga’nın bir din olup olmadığı çok tartışılan ve anlaşılamamış bir konudur. Yoga en basit anlamıyla gerçek ve kalıcı mutluluğa erişmek için uygulanabilecek bir kişisel gelişim sistemidir. “Sistem”dir çünkü inanca yer yoktur, deneyimlersiniz, yaşarsınız, hisseder veya hissetmezsiniz, ona göre kendiniz karar verirsiniz. Elektriği ABD’li Thomas Edison bulmuştur ancak tüm insanlık faydalanmaktadır, sadece ABD değil. Aynı şekilde Hindistan’dan çıkmış olması Yoga’nın tüm insanlığın hizmetinde olduğu gerçeğini değiştirmez…
“Bildiğimizi zannetmemiz, öğrenmemizin en büyük düşmanıdır” demiş bir üstat, belki de denemeli, deneyimlemeli, başkalarının söyledikleriyle değil kendi tecrübelerimizle karar vermeliyiz…

Yoga bir moda, geçici bir akım mıdır? Moda diye yapmak ne kadar doğru?

Günümüzde maalesef popüler olan kitaplar okunuyor, çok seyredilen TV programları seyrediliyor, başkalarının yaptığını yapmak da bir moda gibi adeta. Aynı şekilde kişisel gelişim ile ilgili konularda da bir popüler olma durumu mevcut. Yoga da bunlardan biri. Yoga’yı moda olarak görüp, arkadaşı, komşusu yapıyor diye başlayanlar mutlaka çok, ancak bu öğreti çok özel bir öğretidir. Kişi Yoga’yı sadece fiziksel bir aktivite olarak değil zihinsel bir disiplin olarak da gördüğünde, Yoga onun için bir moda olmaktan çıkacaktır. Yoga’nın size uygun olup olmadığından emin olmak için, deneyimlemeniz gerekir. Hissetmeli, yaşamalı, kendiniz karar vermelisiniz.

Yoga / Meditasyon öğrenmek ve uygulamak zor mudur?

Yoga / Meditasyon öğrenmek ve uygulamak zor değildir. Yoga bir bütündür ve Meditasyon bu bütünün içindedir. Yoga yapabilmeyi yürekten istemenin yanında; Yoga / Meditasyonu bir eğitmen eşliğinde öğrenmenin en doğru yol olduğu söylenmektedir. Daha önce deneyimlemediğimiz bu öğretiyi bir eğitmen eşliğinde ilerletmek gerekmektedir. İlk başladığınızda yapamıyor gibi hissetmek normaldir. Devam ettiğiniz süre içerisinde düşüncelerinizin azaldığını ve daha meditatif konuma geleceğinizi deneyimleyeceksiniz.

Guru ne demek?

Guru, size seçtiğiniz yolda rehberlik edecek üst seviyedeki kişidir. Bir Tibet Özdeyişi der ki;
“Öğretenin kusursuzluğu yeterli değildir, bireyin yaklaşımının da kusursuz olması gerekir…”

Guru, rehber veya öğretmen gerekli mi?

Yogada başlamak için bir rehber gereklidir. Hiç bilmediğimiz bir yolda bir rehberinizin size yol göstermesi önemlidir. Aslında hayatımızda diğer konularda aldığımız eğitimler gibidir. Örneğin yabancı dil öğrenmek için bir eğitmene ihtiyaç duyarız, hiç bilmediğimiz için bu konuda deneyimli, bilen birinden yardım alırız. Yoga da böyledir. Bilmediğimiz için rehberlik almak; doğru, eşleştiğimiz bir eğitmeni seçebilmek ve bir eğitmen rehberliğinde başlamak önemlidir.

Meditasyon bir din midir veya dinsel bir ritüel midir?

Meditasyon hiçbir şekilde bir din veya dinsel bir ritüel değildir. Yoga kendin olabilme halidir. Meditasyon da bu bütünün içindedir. Meditasyon kendinle baş başa kalabilme hali, zihni karmaşadan arındırma, sadeleşme ve huzura ulaştırma yoludur.

Kundalini Yoga nedir?

Kundalini Yoga tek başımıza yapabileceğimiz bir çalışma değildir. Bu çalışma için mutlaka doğru seçtiğiniz bir eğitmen ile başlanması en doğru yoldur.

Pilates ile Yoga arasında fark var mı?

Yoga bir spor değildir ancak sporu da içinde barındırır ve kapsar. Yoga kendinizi bir bütün olarak keşfetme yolculuğudur, yaşam biçimidir. Pilates, Yoga asanalarından oluşturulmuş bir egzersiz programıdır; kasları güçlendirmek, esnekliği ve genel sıhhati arttırmak maksadıyla geliştirilen bir egzersizler bütünü ve fiziksel sağlık sistemidir. Pilates’le ilgili daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Pilates mi yapmalıyım Yoga mı?

Bu sorunun cevabını ancak deneyimleyerek alabiliriz. Merkezimizde size uygun olan gün ve saatte; hem yoga hem pilates dersimize misafirimiz olarak katılabilirsiniz. Deneyimledikten sonra hangisini yapmak istediğinizi kendiniz belirleyeceksinizdir.

Neden bu kadar fazla Yoga çeşidi var?

Yoganın bir çok çeşidi vardır. Farklı Yoga türlerinin uygulama ve teknikleri farklı olmakla birlikte amacı aynıdır: Zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemek, rahatlatmak, bedeni ve aklı güçlendirmektir. Kişinin kendine uygun olan türü deneyimleyerek seçmesi ve uygulaması en faydalı olanıdır.

Kaynak: http://klasikyoga.com/yoga/yoga-sik-sorulan-sorular/yoga-nedir/

Editör
Editör
Merhaba, paylaşılan yazılar ile ilgili veya başka bir konu hakkında görüş ve önerilerinizi, psikologlarburda@gmail.com mail adresine iletebilirsiniz. Sevgiler...
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.